בן זוגו של המוריש – מעמדו וזכויותיו בירושה

הוראות חוק הירושה הקובעות, כי מי שהיה במות המוריש בן-זוג הינו יורשו על פי דין, אף קובעות במפורש מהו היקף זכויותיו בעיזבון. מדובר בירושה ללא צוואה. מעבר להוראות החוק ועל מנת לעמוד על זכויות בן זוגו של המוריש בעזבונו עניין לנו בהגדרת בן-הזוג, בחינת דרישת הנישואין וכיוצ"ב.

בני-זוג נשואים זה לזו עונים על הגדרת בני-זוג לעניין חוק הירושה. יתרה מכך, בהתאם להלכות אשר ניתנו זה מכבר בבתי-הדין הרבניים, הערכאה המוסמכת לדון בענייני נישואין וגירושין בין בני-זוג יהודים, גם כאשר מתעורר ספק ולו הקל שבקלים בדבר היותם של בני-זוג נשואים זה לזו, מוחל הכלל לפיו, "כשיש ספק אז אין ספק", כלומר כאשר יש ספק בדבר נישואין, בית-הדין הרבני אינו לוקח הימור ונדרש לתת גט פיטורין, על מנת להניח את הדעת בדבר קביעת הגירושין של הצדדים ואי מניעה בעדם להינשא לאחר. על כן, בהתאם למבחן זה, אם נדרש בית הדין הרבני לתת גט ולו מחמת הספק, מדובר בבני-זוג העונים על הגדרת חוק הירושה.

לא זו בלבד, אלא שלצורך הכרה בבן-זוג בהתאם להוראות חוק הירושה אין הכרח באקט הנישואין. החוק ביקש להשוות את מעמדם של הידועים בציבור למעמדם של בני-הזוג הנשואים ולכן, אף ידועים בציבור, דהיינו, איש ואישה החיים חיי משפחה במשק בית משותף עונים להגדרת בני-זוג בהתאם לחוק הירושה וזאת בלבד שאף אחד מהם אינו נשוי לאחר.

זכויותיו של בן-הזוג בירושה משתנות בהתאם לנסיבות ותלויות בקרובי המשפחה שהניח אחריו המוריש. ראשית, בן-זוגו של המוריש יורש את המיטלטלין השייכים למשק הבית המשותף. בנוסף היקף הזכויות של בן-הזוג מיתרת העיזבון עומדות על מחצית, ככל והמוריש הניח אחריו ילדים, צאצאיהם או הורים. לעומת זאת, באין ילדים או צאצאיהם או הורים, אם יורשיו של המוריש הינם אחיו, צאצאיהם או הורי הוריו וצאצאיהם, יורש בן-הזוג שני שלישים מיתרת העיזבון.

משרדנו המתמחה בענייני ירושה עומד לרשותכם בכל עת ומעמיד לרשותכם שירותים משפטיים בענייני ירושות, צוואות, צו קיום צוואה, צו ירושה, התנגדות לצו קיום צוואה, הגשת בקשות לרשם לענייני ירושה ו/או הגשת תביעות בבתי משפט. הינכם מוזמנים ליצור קשר לצורך תיאום פגישת ייעוץ עם עורך דין לענייני ירושה וליהנות מחוות דעת משפטית מקיפה וכן ייצוג משפטי על ידי עו"ד לענייני ירושה בליווי אישי צמוד.

רוצים לשאול שאלה, להעיר או להוסיף תגובה? נשמח להשיב לכם במהרה. צרו קשר וכתבו לנו באתר או כנסו וכתבו לנו בעמוד הפייסבוק ופנייתכם תיענה בהקדם.

חשוב: האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי פרטני ומעמיק ואינו מהווה תחליף לו. כל המסתמך על המידע המופיע באתר מבלי לקבל ייעוץ משפטי פרטני ומעמיק עושה זאת על אחריותו בלבד.

מלאו את הפרטים ואנו נחזור בהקדם.