כיצד עורכים פירוק שיתוף בין יורשים?

דן לימור עורך דין משפחה

מאת: עורך דין דן לימור

יורשים לאחר פטירת המנוח יכולים למצו את עצמם יורשים של דירת מגורים. כאשר ישנם מספר גורמים שבעת ובעונה אחת נמנים כיורשים משותפים של נכס מסוים, הרי שתתעורר השאלה המהותית: מה עושים עם הדירה? האם היא תשמש את היורשים? את מי מביניהם? את אחד מהם? או שמא תימכר לצד ג'?

ישנם תרחישים רבים ומחלוקות רבות שיכולים להתעורר מכך: אם למשל אחד מן היורשים כבר עתה מתגורר באותה הדירה, זאת בעוד שהיורשים האחרים מעוניינים גם הם לעשות שימוש בנכס. או כאשר אחד מן היורשים מבקש להיפרע מהר ככל הניתן מחלקו היחסי בדירה ולמכור את זכויותיו בה, ואילו היורשים האחרים מעדיפים להמתין עד אשר יבשיל ההליך לפינוי בינוי לשם הדוגמה במטרה להשביח את הנכס.

הבעלות של אותם היורשים על הנכס, מעשית, קיימת מיד לאחר לכתו של האדם המוריש לעולמו, בין אם ישנה צוואה ובין אם הדבר ניתן מכוח חוק הירושה.

על-כן, עלינו להידרש מיד אל הנושא, ולבחון כיצד להגיב ולפתור את המחלוקות שעלולות להתעורר. כאן ננצל את הבמה הזו כדי לציין שכתיבת צוואה תוכל לסייע רבות ולפתור סוגיות משמעותיות רק בסעיפיה של הצוואה עצמה.

כיצד עורכים פירוק שיתוף בין יורשים

מה יכולים היורשים לעשות בעת שירשו נכס משותף?

לצורך המחשה, אם אדם נפטר והותיר אחריו 3 ילדים, זאת מבלי שערך צוואה בחייו, הרי שלפי חוק הירושה, 3 ילדיו, הם יורשיו בחלקים שווים. 

מעשית, הם הבעלים המשותפים בחלקים שווים בדירה שרשומה בבעלות אביהם המנוח. זאת גם אם פורמלית סוגיית הרישום טרם הוסדרה.

במצב דברים זה, קודם כל, לאחר פטירתו של המנוח, קרי בעל הזכויות בדירת המגורים, מיד קמה לכל אחד מן היורשים, הזכות ליהנות מחלקו היחסי בנכס.

במקרים ובהם ישנו העדר הסכמה בין היורשים לגבי עתיד הנכס, ולא מתקבלת החלטה חד-משמעית באשר למה שייעשה עם הנכס, הרי שאין מנוס מתביעה לפירוק שיתוף שאחריה כל אחד מן היורשים יקבל את חלקו היחסי מן הדירה.

נציין סייג מסוים לדברינו מעלה, שכן גם במקרה שבו המוריש ערך צוואה, הרי שוודאי כי ישנם מצבים של שותפים במקרקעין ויורשים שיורשים בצוותא זכויות בדירת מגורים ואינם מגיעים להסכמות משותפות. על-כן יש להקדיש מחשבה רבה בעריכת הצוואה לצורך מניעת סכסוכים ומחלוקות.

עתה, מבחינה משפטית המצב הוא שישנם בעלים משותפים של דירת מגורים, ועליהם להגיע להסכמות לגבי אופן ההתנהלות והשימוש בדירה. בהיעדר הסכמות ו/או חוסר שיתוף פעולה ייאלצו להגיע לערכאות המשפטיות.

נעצור לרגע ונשאל: מהו בעצם שיתוף במקרקעין?

המשמעות היא בעלות משותפת של מקרקעין, של דירת מגורים, שבמסגרת השותפות הזאת, זכאי כל אחד מן הבעלים ליהנות מזכויותיו בנכס בהתאם לחלקו היחסי. כלומר, לעשות שימוש ממש בדירה, או ליהנות מחלקו היחסי בכסף.

במילים פשוטות יותר: המשמעות היא שכל אחד זכאי ליהנות מהדירה בפועל כלומר להתגורר בדירה לפי חלקו היחסי, או ליהנות מדמי שכירות בגין חלקו היחסי בדירה, מה שנקרא במונח המקצועי: דמי שימוש ראויים.

משמעות הדבר גם שיכול אדם שהנכס רשום על שמו למכור את זכויותיו, כלומר למכור את חלקו היחסי בדירה ולקבל את התמורה המגיעה לו.

רק במכירת הדירה, רק במכירת זכויות של יורש שמוכר את זכויותיו בנכס המקרקעין או בדירה, אז ורק אז למעשה מסתיים השיתוף במקרקעין, קרי פירוק שיתוף.

איך ניתן להגיע להסכם?

שאלת העיתוי היא משמעותית בנושא זה.

אם ישנם מספר יורשים במקרקעין, עוד בטרם ניתן צו הירושה, ככל וניתן להגיע להסכמות בינם לבין עצמם בעניין הדירה ומה ייעשה איתה, מוטב יהיה אם יקדימו לעשות הסכם בין יורשיו יחד עם עורך דין ירושה.

היורשים יטיבו לעשות אם יקדימו לעשות הסכם בין יורשים באמצעות עורך דין ירושות וצוואות, זאת בטרם ניתן צו הירושה.

אז למעשה יוכלו היורשים להגיע להסכמות ביניהם. יצוין כי על אף האמור בצוואה עצמה או בחוק הירושה, הרי שהסכם שכזה בין היורשים, גובר גם על חלוקת הוראות על-ידי המצווה. 

חשוב לציין: בהסכם בין יורשים, יכולים היורשים לערוך את ההסכם אך ורק הרכוש והכספים המצויים בעיזבון בלבד! על-ידי כך יוכלו להיטיב עם עצמם בסוגיות עתידיות שנוגעות להתנהלות השוטפת בדירה, שאלות מיסוי מקרקעין וחיובים הכרוכים במכירת הדירה ועוד.

ייעוץ עם עו"ד לפירוק שיתוף בין יורשים

ייעוץ עם עורך דין לענייני ירושה יוכל לספק את כל המידע הרלוונטי והדרוש למקרה הפרטני שלכם, זאת במטרה לשכלל ולדאוג לאינטרס שלכם ולשמור על הזכויות שלכם בצורה הטובה ביותר.

עו"ד יוכל לדאוג ולהבטיח את זכויותיכם; כך למשל תיטיבו לעשות אם הסכם בין יורשים ייעשה וייחתם לפני המועד שבו ניתן צו ירושה או צו קיום צוואה. בכך מצבכם מבחינת הזכויות והכספים ושאלות המיסוי יהיה טוב יותר לעומת מצב שבו הסכם כזה או אחר יתגבש לאחר מכן.

במידה ואין כל ברירה אחרת, וישנן מחלוקות עזות בין היורשים, הרי שניתן להגיש תביעה לפירוק שיתוף, ולפעול למען פתרונות המקובלים על כל הצדדים.

בתביעה לפירוק שיתוף בין יורשים, יכול צד אחד לעתור ולדרוש את חלקו של צד אחר. לעתים בית המשפט יכול לשמוע ולקבל טענות של דחיית המועד בשל סוגיות שקשורות להליכי תמ"א, פינוי בינוי, התחדשות עירונית וכיוצא בכך. עם זאת חשוב לציין שכל שותף במקרקעין, זכאי לפרק את השיתוף בנכס, זאת בהתאם לחוק המקרקעין, וכן הוא זכאי להיפרע בגין חלקו היחסי בנכס.

בכל שאלה והתייעצות בנושא, אנו במשרד עורכי דין דן לימור נשמח לסייע. צרו עמנו קשר טלפוני, כתבו לנו בוואטסאפ או השאירו פניה ונשוב אליכם בהקדם.

ייעוץ משפטי לפירוק שיתוף בין יורשים
תוכן עניינים
שתפו מאמר זה
מאמרים נוספים
מלאו את הפרטים ואנו נשוב אליכם בהקדם:
שירותי המשרד
אודות משרד עו"ד דן לימור

נגישות