הסכם גירושין

דן לימור עורך דין משפחה

מאת: עורך דין דן לימור

הסכם גירושין נועד להסדיר את סיום מערכת היחסים של בני-הזוג הנשואים ועליו להיות יסודי ומקיף, כדי להביא לכדי סיום סופי ומוחלט של כל המחלוקות או הסוגיות הפתוחות בן הצדדים. דן לימור – משרד עורכי דין, המתמחה בדיני גירושין ומעמד איש, מתמחה בעריכת הסכמי גירושין ועומד לרשותכם בכל עת. צרו קשר כבר עכשיו לתיאום פגישת ייעוץ.

למעשה מדובר בסוג של הסכם ממון הטעון אישור של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבניוהוא נועד להכיל את כל ההסדרים אותם מבקשים בני-הזוג להחיל על עצמם ומעגן בתוכו את הסכמותיהם בנוגע לגירושין ולכל הכרוך בהם, לרבות ובפרט בנוגע לענייני הרכוש, לזכויות ולחובות של כל אחד מבני-הזוג ובכל הנוגע לילדיהם, חינוכם, משמורתם ומזונותיהם. אולם בין הסכם ממון לגירושין קיימים הבדלים ברורים.

הסכם ממון – אותו עורכים בני-הזוג ערב נישואיהם או אף במהלכם – הינו הסכם הצופה פני עתיד הקובע את ההסדר שיוחל על הצדדים במועד פקיעת הנישואין. בשונה מהסכם ממון, הסכמי גירושין מכילים הסדרים המוחלים על הצדדים בנקודת הזמן בה נערך. יחד עם זאת, הסכמי גירושין מכילים בתוכם הוראות בדבר חיובים מתמשכים אשר יוחלו על הצדדים אף לאחר הגירושין ולעיתים למשך זמן רב לאחריהם.

הדרך להשגת הסכם גירושין תלויה בהסכמת הצדדים בין אם בטרם נפתחו הליכים משפטיים ביניהם ובין אם בסיומם. ככל והצדדים אינם מנהלים הליכים משפטיים במהלכם מיוצגים בני-הזוג, ייטיבו לעשות אם יפנו לייעוץ משפטי אצל עורך דין גירושין הבקיא בתחום על מנת שיערוך הסכם יסודי אשר ייתן מענה לכל הסוגיות וכן על מנת שעורך הדין ייצגם בפני הערכאה השיפוטית אשר אליה יוגש ההסכם לצורך אישורו.

הסכם גירושין

היעד: להקיף את הזכויות והחובות של בני הזוג

כמו כל הסכם, גם הסכם גירושין נועד שלא להותיר אי אלו 'שטחים אפורים' הנתונים לפרשנות, ולמנוע כל אפשרות לסכסוך משפטי עתידי.

ההסכם אמור להכיל בצורה המקיפה ביותר את כלל הזכויות והחובות של בני הזוג, וזאת כנובע מן הנישואין וכנובע מן הגירושין שבפתח.

על ההסכם להסדיר כל זכות וחובה של בני הזוג אשר נבעו מחייהם המשותפים, החל מן הילדים, דרך הרכוש ועד לפנסיות עתידיות. או במילים אחרות: הכול מהכול.

כל זמן שהדבר לא נעשה בצורה יסודית, וכל זמן שההסכם לא יכיל את כל הנקודות הנדרשות ואת כל הנתונים, הרי שבני הזוג הגרושים יידרשו להליך משפטי עתידי נוסף; הליך שאותו ניתן היה למנוע.

חשיבות הסכם הגירושין עם עו"ד

עצתנו היא שכל הסכם ייערך עם עו"ד גירושין, וזאת למען מניעתם של הליכים משפטיים עתידיים.

חשיבותו של הסכם הגירושין טמונה לא רק ביכולתו להצעיד את שני הצדדים אל עבר עמק השווה, אלא גם בסמליותו לסלול בפני הצדדים את הדרך אל עבר פרק ב' חדש ונקי.

עורך דין הבקיא בכתיבת וניסוח הסכם גירושין יידע לעלות על כל הנקודות המצריכות התייחסות פרטנית, להסב את תשומת לבם של הזוג אל הנושאים המהותיים הנדרשים לטיפול, לבחון את הנתונים הקיימים ולהסיק את המסקנות הרצויות.

נוכל לומר כי בכוחו של עו"ד גירושין לעלות גם על היבטים שאינם נלקחים בחשבון. לעתים 'פרטים קטנים' אך שמשפיעים באופן ניכר ורב.

לקוחה שליווינו מזה כשנתיים, הציגה בפנינו טיוטת הסכם אליה הגיעה יחד עם בעלה. הצדדים היו מרוצים והאמינו שאכן הגיעו לעמק השווה.

מבלי להיכנס לפרטי ההסכם, עיון מהיר בטיוטה הראה לנו הסכם לקוני, פרוץ לחלוטין וכזה שיוביל להמשך התדיינות בבית המשפט עוד ביום שלמחרת.

ישנן אינספור נקודות שונות הנדרשות להתייחסות, וטבעי והגיוני כי אדם שאיננו מתמחה בתחום, לא יידע להציף כל נקודה ונקודה, קטנה ככל שתהיה.

כל הסכם גירושין הוא מטבעו שונה

כל הסכם גירושין תלוי בנסיבות ובמקרה הפרטני של בני הזוג.

וודאי שהסכם גירושין בין בני זוג עם ילדים יהיה שונה בתכלית מהסכם של זוג ללא ילדים משותפים. נושא זה בלבד טומן בחובו פרקים שלמים כגון מזונות ילדים, שהות, שהייה בחו"ל, אחריות משותפת, לקיחת החלטות משותפות וכיוצא בזאת.

נאמר זאת כך: ככל שנרצה להקיף את ההסכם בכמה שיותר נקודות רלוונטיות ומשתנות, כך נבטיח כי לא יידרש כל שינוי, או לכל היותר שינוי משמעותי בעתיד.

עלנו להתייחס לנקודות קבועות כמו גם נקודות דינמיות הנתונות לשינויים עתידיים.

הנושאים הבולטים בהסכם הגירושין

בין הנושאים שייבחנו במסגרתו של הסכם הגירושין ניתן למנות: דירה ונכסים משותפים נוספים, אחריות משותפת לילדים, יציאות לחו"ל עם הילדים, זמני שהות של כל אחד מן ההורים עם הילדים, חיוב המזונות, מהו החיוב, מתי ישולם, מה מתרחש בעת שהילדים מגיעים לגיל 18 וכן לאחר גיל 18, זכויות שהצטברו בעת החיים המשותפים, פוליסות ביטוח, כספי פנסיה עתידיים וכיוצא בכך.

כל אלו ועוד נדרשים לבחינה מדוקדקת וקפדנית על-ידי עורך דין.

האם ניתן לשנות הסכם גירושין?

הסכם גירושין הוא בר שינוי במידה וחל שינוי נסיבות מהותי.

לרוב הדבר נידון בהקשרם של הילדים המשותפים אשר גדלו. לעתים נדירות יותר נדרש גם לשינוי הסכמי גירושין שקיבלו תוקף של בית משפט בהקשרים של חלוקת רכוש. עם זאת, אלו הם מצבי קיצון בלבד (דוגמת נסיבה חדשה שלא הייתה ידועה למי מבין הצדדים לפני החתימה על ההסכם).

כדאי לדעת: אם אחד מן הצדדים למשל הסתיר במכוון נכס או רכוש, הרי שזוהי עילה לפתיחת ההסכם. עם זאת, מתקיים כאן במקביל 'מרוץ התיישנות' שכן לא ניתן לתבוע את שינוי ההסכם לאחר שנים רבות. בחלוף הזמן גם גילוי דבר מה כזה או אחר, לא יוביל לכל שינוי.

השורה התחתונה והחשובה היא: קל יותר להתמודד עם הדברים כאן ועכשיו, בהווה. אם קים לכם חשד שמא ישנו רכוש המוסתר מכם או הכנסה שאיננה מדווחת, מומלץ לשם כך לבחון שירותים נוספים כגון חקירות כלכליות פרטיות שיבחנו את הנושא לעומקו.

לסיכום

הסכם גירושין מוכרח להיות מקיף והרמטי ככל הניתן, וזאת כדי לאפשר לשני הצדדים לפתוח דף חדש תוך ידיעה ברורה כי הגיעו לעמק השווה.

במידה וערכתם הסכם מספיק טוב, והתייעצתם עם עורך דין וכן אנשי מקצוע נוספים בהתאם לצורך (כגון רואה חשבון), הרי שאתם מקטינים את הסיכוי כי מחלוקות נוספות יצוצו ויצופו בהמשך הדרך.

בכל שאלה והתייעצות בנושא זה, אנו מזמינים אתכם לפנות אל משרדנו טלפונית או להשאיר פניה באתר.

תוכן עניינים
שתפו מאמר זה
מלאו את הפרטים ואנו נשוב אליכם בהקדם:
תחומי שירות

נגישות