צוואות וירושות

דן לימור עורך דין משפחה

מאת: עורך דין דן לימור

מבקשים לערוך צוואה? מעוניינים בצו ירושה או צו קיום צוואה? התעוררה מחלוקת בניהול העיזבון? נפתח הליך לבירור חלוקת זכויות ירושה או שנדרשת הכרעה בדבר אמיתות צוואה או הגשת התנגדות לצוואה? לפניכם כל הפרטים, המידע והתשובות בסוגיות הנוגעות לדיני ירושות וצוואות.

דן לימור – משרד עורכי דין מתמחה בדיני צוואות וירושות ומציע מגוון שירותים משפטיים החל מייעוץ, עריכת צוואות ובקשות למתן צו ירושה או צו קיום צוואה ועד ניהול הליך משפטי אצל הרשם לענייני ירושה והעברתו לבית המשפט לענייני משפחה, ומעניק ליווי משפטי באופן אישי וצמוד, בכל עת.

דיני הירושה מסדירים את אופן העברת נכסי עזבונו של אדם שנפטר ואת זהות יורשיו, בין אם נקבעו היורשים בצוואה (יש צורך במתן צו קיום צוואה) ובין אם מדובר בירושה ללא צוואה (יש צורך במתן צו ירושה), והכל בהתאם לחוק הירושה הקובע, כי "במות אדם עובר עזבונו ליורשיו". לא בכדי נוקטת הוראת חוק הירושה בזו הלשון תוך ציון המילה עזבונו וזאת בשונה מציון המילים רכושו או נכסיו של אדם. המשמעות הטמונה בכך הינה רבה.

ראו מידע בנושא יורשים על-פי דין

על אילו נכסים חלות הוראות חוק הירושה?

הוראות חוק הירושה חלות רק על נכסים שהינם חלק מעזבונו של אדם. כלומר, עזבונו של אדם אינו מכיל בהכרח את כל נכסיו וזכויותיו, אלא קיימים נכסים אשר הוחרגו מהעיזבון כמו למשל פוליסת ביטוח, קופת גמל, נחלות ומשקים חקלאיים, שאינם מהווים חלק מהעיזבון ועל כן הוראות חוק הירושה לא תחולנה עליהם, אלא הוראות ספציפיות אחרות בדבר היורשים ועבירותם במות המוריש.

מיהם היורשים אם אין צוואה?

דיני ירושה מגדירים מי יהיו היורשים של המוריש והכל, כאמור, ביחס לעזבונו בלבד. ככל ומדובר בירושה ללא צוואה, אם המוריש לא הותיר אחריו צוואה או למשל בנסיבות בהן הורה בית המשפט על פסלות הצוואה, יהיו היורשים, זהותם והיקף זכויותיהם בירושה – בהתאם לאמור בחוק הירושה – אלו הם היורשים על פי דין, שיירשמו בצו ירושה.

לעומת זאת, אם הותיר אחריו המוריש צוואה תקפה וכשרה, יהיו היורשים והיקף זכויותיהם בירושה – בהתאם לאמור בצוואה – אלו הם הזוכים מכוח הצוואה, שיירשמו בצו קיום צוואה.

מי כשר לרשת את המוריש?

בין אם מדובר ביורשים על פי דין (צו ירושה) ובין אם מדובר בזוכים מכוחה של צוואה (צו קיום צוואה), דיני ירושה קובעים מי כשר לרשת את המוריש ומנגד מי פסול לרשת אותו.

כך למשל, אדם שהורשע בניסיון לגרום למותו של המוריש יהיה פסול לרשת אותו, אף אם חוק הירושה מכיר בו כיורש או כאשר צוין שמו כזוכה מכוח הצוואה.

מגישים בקשת עבור צו ירושה או למתן צו קיום צוואה?

אם אתם עומדים להגיש בקשה לרשם לענייני ירושה, למתן צו ירושה או מתן צו קיום צוואה, מומלץ להיוועץ בעורך דין הבקיא בתחום דיני ירושה, לצורך הכנה יסודית של הבקשה והשגת הצו במהרה.

ככל ואתם עומדים בפני הליך ירושה בבית המשפט או ככל ונפתח כבר הליך ירושה, מומלץ להקדים ולפנות לעורך דין המתמחה בדיני ירושה ולהיעזר בו בהליכים המשפטיים, שעשויים להיות מאד מורכבים.

מדוע תחום דיני הירושה והצוואה מורכב?

בדיני ירושה מתעוררות לרוב שאלות מהותיות רבות, הן במקרים בהם אין צוואה ומתעוררת מחלוקת בדבר היקף הרכוש של הנפטר עליו יחול צו ירושה והן במקרים בהם אחד הצדדים טוען לקיומה של הצוואה, בעוד צד אחר מתכחש אליה ומעוניין להגיש בקשה להתנגדות לצוואה. מכל מקום ולנוכח רגישות המקרים וריבוי הפרטים העובדתיים הרלוונטיים, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין המתמחה בדיני ירושה, הבקיא בענייני עזבונות וצוואות בין אם לצורך ייעוץ משפטי כללי בענייני ירושה או ייצוג פרטני במתן צו ירושה או ייצוג בבית המשפט לענייני משפחה.

משרדנו המתמחה בדיני ירושה וצוואה עומד לרשותכם בכל עת ומעמיד לרשותכם שירותים משפטיים בענייני ירושה, צוואה, צו קיום צוואה, צו ירושה, התנגדות לצו קיום צוואה, הגשת בקשות לרשם לענייני ירושה ו/או הגשת תביעות בבתי משפט. 

הינכם מוזמנים ליצור קשר לצורך תיאום פגישת ייעוץ. משרדנו עומד לרשותכם בכל עת ומעניק חוות דעת משפטית מקיפה וכן ייצוג משפטי, הן לעניין צו ירושה והן לעניין ייצוג משפטי מקיף ויסודי בענייני ירושה בליווי אישי, מקצועי וצמוד.

תוכן עניינים
שתפו מאמר זה
מלאו את הפרטים ואנו נשוב אליכם בהקדם:
תחומי שירות

נגישות