גביית מזונות

דן לימור עורך דין משפחה

מאת: עורך דין דן לימור

הליכי גביית דמי המזונות אינם תמיד נחוצים והכרחיים, שכן החובה לשאת בדמי מזונות אישה קמה עם הכרעתו של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני בהינתן החלטה או פסק-דין המחייב במזונות. ללעיתים על אף קיומם של החלטה או פסק-דין למזונות הצד שחויב במזונות (להלן: "החייב") אינו נושא בהם ולעיתים כלל לא מתכוון לשאת בהם.

במקרים אלו לא נותר מנוס, אלא לנקוט בהליכי גבייה לצורך השגת דמי המזונות שנקבעו בהחלטה או בפסק-הדין. לצורך גביית המזונות, בפני הזכאי במזונות (להלן: "הזוכה") עומדות שתי דרכים:

דרך אחת לגביית דמי המזונות הינה באמצעות הגשת בקשה לביצוע החלטה או פסק דין למזונות בלשכת ההוצאה לפועל, ולנקוט במסגרתה בפעולות שונות באמצעותה תוך אילוץ החייב לפרוע את חובו ולשאת בתשלום המזונות, כגון הטלת סנקציות וצווים כנגד החייב לשם גבייתם. 

דרך אחרת לגביית המזונות הינה באמצעות הביטוח הלאומי: ניתן לפנות במסגרת תביעת מזונות למוסד לביטוח לאומי אשר יעביר לזוכה את דמי המזונות, אם כי לא בהכרח בשיעור שנקבע בהחלטה או בפסק הדין, אלא בהתאם לחישוב דמי מזונות בשיעור הקבוע בחוק ובתקנות הביטוח הלאומי. הלכה למעשה, המוסד לביטוח לאומי נכנס בסופו של יום לנעלי הזוכה במרדף אחר החייב.

משרדנו מתמחה בענייני מזונות, מזונות אישה ומזונות ילדים ועומד לרשותכם בכל עת. הינכם מוזמנים ליצור עימנו קשר לתיאום פגישת ייעוץ עם עורך דין לענייני מזונות וגביית מזונות, וליהנות מקבלת חוות דעת משפטית בנוגע לדמי מזונות אישה והדרך האופטימלית לגביית דמי המזונות הניתנת מטעם עורך דין לענייני משפחה.

חשיבות גביית המזונות בראי המשפט

בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני; שתי הערכאות המשפטיות רואות בתשלום דמי המזונות חשיבות עליונה.

החל מן הרגע שבו ישנה החלטה או פסק דין כספי, קל וחומר פסק דין למזונות, הדבר זוכה לחשיבות גבוהה יותר מכל פסק דין אחר באשר לחיוב כספים. מזונות זוכים למעמד גבוה יותר בשל חשיבותם, שכן במזונות ילדים, הרי שהם נזקקים לכך מטעם צרכים שוטפים וקיום יומיומי. אי-תשלום דמי המזונות יש בו כדי לפגוע בקיומם ובכבודם.

יודגש כי מזונות בכללותם זוכים למעמד גבוה יותר, בבין אם מדובר במזונות אישה ובין אם מדובר במזונות ילדים. עם זאת, מזונות ילדים אף מקבלים חשיבות יתרה.

אופן גביית המזונות

1. גביית מזונות באופן עצמאי

קרי גביית המזונות על-ידי הצד הזוכה תוך התקשרות אל מול הצד המשלם את המזונות.

באשר לאם הצד השני משלם או לא, דבר זה יצריך את פיקוחו של הצד הממתין לתשלום, עליו יהיה לתזכר את הצד המשלם באשר לתשלומים, לבחון אם התשלום בוצע במלואו או חלקית וכיוצא בזאת.

2. גבייה באמצעות הלשכה להוצאה לפועל

החל מן הרגע בו מתקבל פסק הדין, ניתן לגבות את המזונות באופן מידי.

לרשות האישה (ונציין כי ישנם גם מקרים בהם הגבר) עומדת הזכות לגבות את המזונות מידית דרך לשכת ההוצאה לפועל.

לקוחות לעתים פונים אל משרדנו בשאלה אם ניתן לפנות אל הלשכה להוצאה לפועל רק לאחר שהצד השני לא עמד בהתחייבויותיו לשלם. נדגיש כי אין זה משנה אם הצד השני משלם בזמן, משלם חלקית או לא משלם בלבד. הזוכים בפסק הדין יכולים לגבות את המזונות בהוצאה לפועל, ובכך לחסוך לעצמם את כאב הראש הכרוך ברדיפה אחר מזונות או בהמתנה מורטת עצבים לצד השני.

ניגשים ללשכת הוצאה לפועל, עורכים את ההליך הנדרש ובזאת הדבר מתבצע על-ידי הלשכה בלבד.

באמצעות הלשכה להוצאה לפועל ניתן לערוך פעולות אקטיביות משמעותית במטרה לגבות את הכספים מן החייב.

כך למשל, אם החייב לא משלם את המזונות במועד שנקבע, הרי שניתן להטיל עיקול צד ג' על המשכורת שלו. מאותו הרגע, המעסיק יקבל צו עיקול ויחויב על-פי חוק להעביר את החלק הנדרש למזונות הישר מתוך המשכורת אל ההוצאה לפועל.

דרך נוספת העומדת לרשות הלשכה להוצאה לפועל היא עיקול צד ג' על נכסים, או מגבלות לעתים אף חריפות כנגד החייב כגון אפליית רישיון לנהיגה עם שלילה עד להסדרת חוב המזונות, צו עיכוב יציאה מן הארץ ועוד.

יש לציין: בכל רגע נתון הן לזוכה והן לחייב ישנו ערוץ תקשורת מול ההוצאה לפועל. כאשר מתעוררת סנקציה מסוימת, יכול החייב להגיע ללשכת ההוצאה לפועל ולבקש לבטלה עם נימוק או להפחית את חומרתה.

היבטים שיש לקחת בחשבון בעת גביית מזונות דרך לשכת ההוצאה לפועל

באם ונפלה ההחלטה לפתוח תיק בהוצאה לפועל, שמדובר בשירות מסודר העובד 'כמו שעון'.

עם זאת, המזונות יועברו אל חשבון הבנק באיחור מסוים, זאת לאור העובדה שישנו תהליך ובו החייב משלם במועד אל ההוצאה לפועל, ולאחר מספר ימים ההוצאה לפועל מבצעת את ההעברה הבנקאית אל הזוכה.

כמו-כן, יש לקחת בחשבון מתוך דמי המזונות, ייגבה סכום מסוים מטעם ההוצאה לפועל בעבור השירות. למשל מזונות בגובה 2,000 שקלים יועברו לחשבון הבנק בסכום העומד על 1,900 ש"ח וכיוצא בזאת (זוהי הדגמה בלבד ואין לראות בסכום זה כמדויק).

קבלת מזונות מביטוח לאומי

ההליך אל מול קבלת דמי מזונות מביטוח לאומי הוא שונה.

בעוד שכל זוכה יכול או יכולה לפנות אל ההוצאה לפועל ולערוך את הגבייה באמצעות הלשכה, הרי שכאן מדובר בקבלת כספים ישירות מן המוסד לביטוח לאומי.

בהתאם לזאת, יש מי שזכאי או זכאית לקבלת הכספים ויש מי שלא, כאשר הכול מוכתב על-בסיס קריטריונים מוקפדים וברורים.

המקרים בהם ישנה זכאות למזונות מטעם הביטוח הלאומי הם שונים ומשתנים. 

במקרה שהגיע למשרדנו, אב גידל את 4 ילדיו לבדו. האמא רצתה לגדל את ילדיה אך סבלה מסוגיות נפשיות שמנעו ממנה לתפקד כהלכה. אותו האב ששילם את המזונות, למעשה היה זכאי לקבלת כספים מן הביטוח הלאומי.

אם ננסה להתייחס אל הנושא בכללותו, הרי שהזכאות מביטוח לאומי תלויה במספר היבטים:

  • מיהו האדם המבקש לקבל את הכספים?
  • מהי היכולת הכלכלית שלו?
  • ומהו גובה פרנסתו?

גובה המזונות המתקבלים מביטוח לאומי

אדם העומד בקריטריונים הנדרשים ומגיש את פסק הדין למזונות לביטוח לאומי, יקבל סכום מסוים, אך לא בהכרח את הסכום שנפסק לטובתו על-ידי בית המשפט.

כאן המקום להדגיש כי הסכום שיינתן על-ידי ביטוח לאומי יהא על-פי הקריטריונים שהוחלט עליהם בביטוח לאומי ולא בבית המשפט לענייני משפחה.

כאן נאמר, כי את ההפרש שבין הסכום שהוחלט בבית המשפט לבין הסכום הניתן ע"י ביטוח לאומי, ניתן לנסות ולגבות בהליך מקביל עם הלשכה להוצאה לפועל.

התייעצו עם משרדנו

בכל שאלה והתייעצות בנושא גביית מזונות ותביעה לקבלת מזונות, אנו במשרד עורכי דין גירושין דן לימור מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר טלפוני או להשאיר פניה באתר.

נשמח לעמוד לשירותכם בכל נושא.

תוכן עניינים
שתפו מאמר זה
מלאו את הפרטים ואנו נשוב אליכם בהקדם:
תחומי שירות

נגישות